košík
kontaktní formulář
chci zaslat dotaz
počítadlo přístupů
online: 0
dnes: 6
týden: 536
nejnovější produkty
PARD - NV008 SP2, 940nm - LRF
TIP
20 500,00 CZK
ZD 6 - 24 X 56 RD - MEOPTA - PUŠKOHLED
SUPER CENA
29 599,05 CZK
Blaser , náboj  8x68S - CDP
TIP
120,00 CZK
VÁBNIČKY  - na  SRNČÍ zvěř VIŠŇOVKA 400 kČ
TIP
400,00 CZK
Fotopast - FOX cam 4G  LTE
TIP
5 900,00 CZK

Tlumiče pro zbraně - BeeSilent - Long / Short

Tlumiče pro zbraně - BeeSilent - Long / Short
NOVINKA
0% (0 hodnocení)
záruka:24 měsíců
výrobce:Bee Silent
cena bez DPH:5 000 CZK
cena vč. DPH:6 050,00 CZK
NA DOTAZ
6 050,00 CZK
popis
obrázky
parametry
soubory a odkazy
diskuze

 

Tlumič značky „ BeeSilent“- SUPPRESSOR - Long / Short.

Tlumiče obchodní značky  BeeSilent® jsou svou koncepcí zaměřeny pro potřeby českého civilního trhu. Tlumiče BeeSilent® jsou vyrobeny z leteckého duralu. Každý zákazník si musí zakoupit k jednomu tlumiči BeeSilent®  jednu nebo několik závitových redukcí pro své zbraně, ( různé typy a průměry závitů na hlavních zbraní = jeden tlumič je použitelný i pro více  zbraní  )

Tento produkt je určen pro civilní použití se specifikovaným kalibrem pro pušky opakovací a samonabíjecí, PDW ( PDW jsou v podstatě samonabíjecí verze samopalů. Tj. plně samočinných, automatických zbraní střílející pistolovým střelivem, respektive střelivem o nízkém balistickém výkonu.)   a pistole s fixní hlavní. V žádném případě nepoužívejte na samočinných zbraních !  Nesprávné použití a nebo úpravy mohou mít za následek zranění osob a / nebo nevratné poškození tlumiče./ Před použitím se ujistěte, že je produkt-Tlumič nepoškozený,  průchozí a správně nainstalovaný na zbrani. Zabraňte před / při použití vniknutí hořlavé kapaliny / pevných částic dovnitř tlumiče. Vždy používejte originální díly a příslušenství!

Popis: 

Tlumiče jsou vyrobeny v České republice

Kvalitní pocit při střelbě

Útlum 10-30 dB v závislosti na použitém střelivu a prostředí

Nízká hmotnost 390g

Originální technologie a design BeeSilent

Doporučené ráže:
Puškové ráže – 22LR – 338 Lap. Mag. výkon maximálně do  6.700 J
Pistolové ráže – .22LR – 9mm . výkon maximálně do  6.700  J

U pušek typu AR15, cal.223Rem. nepožívejte s kratší hlavní než 14“ /36.cm/ !

Technické specifikace ke stažení   ZDE

https://www.beesilent.cz/wp-content/uploads/2021/03/BeeSilent_navod_CZ.pdf

Váha

390g 

Délka

234mm

 

DOPORUČENÉ  UŽÍVÁNÍ, ÚDRŽBA  A  ŽIVOTNOST  TLUMIČE : BeeSilent-S a BeeSilent – L.  Záruka a délka bezpečného užívání tlumiče BeeSilent  se odvíjí od pravidelné údržby a kontroly všech komponentů po každé střelbě, tak i po defacto  jediném výstřelu!  Údržba a kontrola spočívá v rozebrání tlumiče na jednotlivé díly a důkladném očistění vnitřních přepážek a vymezovacích trubek od karbonizujících částic a kontroly všech dílů neporušenosti celistvosti. Co je k tomu potřeba : (stavitelný) čepový klíč (stejný jako pro úhlovou brusku), rozteč čepů 30mm, stranový, případně i trubkový klíč 27mm pro demontáž redukce. Vysunutí vnitřních komponentů tlumiče někdy může vyžadovat použití např. plastové či dřevěné kulatiny o průměru do 35mm.  Dále postupujte dle přiloženého manuálu. Při dodržení pravidelné údržby a čištění tlumiče je garantované bezpečné užívání minimálně po dobu záruční lhůty. Periodikum čištění : doporučuje se po každé střelbě!  Při dodržení všech výše uvedených podmínek a postupů dle návodu je garance životnosti a bezvadné funkce výrobku nejméně :  6.000-8.000 výstřelů puškových ráží a 10.000-12.000 výstřelů pistolových ráží.

POPIS PRODUKTU –TLUMIČ HLUKU VÝSTŘELU - S „Short“  název: expanzní tlumič vícekomorový  pro palné dlouhé zbraně, PDW a zbraně s fixní hlavní provedení: varianta –S, funkce : tlumení hluku výstřelu - určení :pušky opakovací, samonabíjecí, PDW a pistole s fixní hlavní ráže:9mm (Caliber.356“)energie náboje :max. 6700 J ,  úsťový tlak : max.4400Bar.

POPIS PRODUKTU –TLUMIČ HLUKU VÝSTŘELU – L  „Long“název: expanzní tlumič vícekomorový pro palné dlouhé zbraně, PDW a zbraně s fixní hlavní provedení: varianta –L, funkce :tlumení hluku výstřelu určení :pušky opakovací, samonabíjecí, PDW a pistole s fixní hlavníráže: 9mm (Caliber.356“)energie náboje :max.6700 J ,  - úsťový tlak:max. 4400 Bar.

TECHNICKÁ  SPECIFIKACE : materiál = nekorozivní dural s následnou tepelnou  a povrchovou úpravou pro příslušné díly, nerezová ocel. Poměr expanzních  komor varianta – S =  0,8 : 1 // poměr expanzních  komor varianta – L = 0,5 : 1 //  Určení : pušky opakovací, samonabíjecí, PDW a pistole s fixní (pevnou) hlavní ráže: 9mm (Cal. .356“), energie náboje : max. 6700  J, úsťový tlak : max.4.400Bar.

CENA:

BEESILENT -  LONG  =  6.550 ,- Kč

BEESILENT – SHORT = 6.050 ,- Kč

..-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

TLUMIČE :

Výhody použití  tlumičů

JAK  VZNIKÁ  HLUK  VÝSTŘELU ? 
Výstřel  z palné zbraně je fyzikální  děj, jehož  účelem a cílem je dopravení projektilu na cíl a  způsobení  požadovaného účinku v tomto cíli. Tento děj probíhá v několika fázích, přičemž každou tuto fázi provází určitý hluk a další jevy. Obecně se fyzikální jevy a děje provázející pohyb vrženého tělesa nazývají balistika. U výstřelu z palné zbraně rozpoznáváme čtyři fáze balistiky:

  balistika Vnitřní (děje doprovázející pohyb střely uvnitř zbraně)

balistika Přechodová (děje doprovázející pohyb střely při jejím opuštění ústí hlavně zbraně po dobu, kdy je tato střela ještě ovlivňována vytékajícími plyny )

• balistika Vnější ( děje doprovázející pohyb střely ve vnějším prostředí )

balistika Terminální neboli cílová ( děje doprovázející dopad střely na cíl )

Každá z uvedených fází výstřelu generuje určitý hluk  který   lze  částečně omezit nebo odstranit, ale také hluk, který  odstranit nelze:

  balistika Vnitřní – úder zápalníku na zápalku, zažehnutí prachové slože,  provázejícím hlukem je i další hluk od mechanicky se pohybujících součástí zbraně

balistika Přechodová – PRO TÉMA –TLUMIČE  NEJPODSTATNĚJŠÍ :  expanze spalných plynů o vysoké teplotě a tlaku  hnaných vysokou rychlostí z ústí hlavně ven  vede k jejich prudkému ochlazení a rozptýlení rovnoměrně všemi směry od ústí hlavně, čímž vzniká tlaková a zvuková vlna,  která  je nejvýznamnější složkou hluku výstřelu a kterou  lze ovlivnit  použitím  tlumiče hluku !

balistika Vnější – hluk střely pohybující se zpravidla vzduchem, jenž může tvořit buďto pouze svist nebo navíc i sonický třesk provázející pohyb tělesa nadzvukovou rychlostí v atmosféře; zde tedy budeme hovořit o problematice užití nadzvukového (supersonického) a podzvukového (subsonického) střeliva.

balistika Terminální neboli cílová – hluk provázející dopad střely na cíl.

 

Z hlediska efektivity útlumu hluku výstřelu se má smysl věnovat pouze dvěma technickým řešením: tlumičům hluku výstřelu a podzvukovým  ( subsonickým ) laboracím  střeliva.

 

Pokud je snahou naprosto maximální útlum hluku výstřelu, existují i technická řešení omezující hluk vnitřní balistiky (např. elektronická spoušť, elektrický odpal a další), nicméně zde je třeba si říci jedno pravidlo vztahující se na naprostou většinu komerčně prodávaných tlumičů hluku:

 Cílem užití tlumiče hluku není úplné odstranění hluku výstřelu, ale snížení hlukové zátěže tak,  aby nedocházelo k poškození sluchu střelce ani osob či zvířat v jeho okolí, případně k celkovému snížení hlukové zátěže v prostředí.

 Veškeré námitky proti legalizaci užití tlumičů hluku jsou vedeny zejména naprostou neznalostí problematiky a ovlivněním právě zejména filmovou tvorbou. A proto prosím nikdo neočekávejte, že užitím tlumiče hluku rázem nikdo neuslyší, že se někde střílí.

 

PRINCIP  FUNKCE  TLUMIČE  ZVUKU /HLUKU / .

Jak již bylo výše řečeno, tlumiče hluku omezují a upravují (moderují, modulují ) šíření tlakové a zvukové vlny provázející opuštění ústí hlavně střelou. Zatímco bez tlumiče hluku veškeré spalné plyny  neřízeně vytékají z ústí hlavně a někdy mohou dokonce i negativně ovlivňovat počátek pohybu střely v rámci vnější balistiky. V případě užití tlumiče tyto plyny nejprve vytékají řízeným způsobem do tlumiče, zde jsou ochlazovány (se snížením teploty se snižuje jejich objem a tedy i tlak) a zpomalovány a teprve poté vytékají z tlumiče do prostředí. Tlumič tak logicky také ovlivňuje úsťový výšleh (záblesk). Je tu napsáno, že plyny z  tlumiče vytékají „řízeně“  a to je velmi podstatné:  Tlumiče hluku jsou poměrně sofistikovaná  zařízení  s mnohdy velmi složitou vnitřní konstrukcí, některé z těch nejmodernějších mají dokonce vnitřní konstrukci zajišťující takzvaný řízený výplach (flow-through design). Vnitřní uspořádání většiny tlumičů zpravidla sestává z kombinace několika  komor  oddělených přepážkami,  jejichž  účelem je zachycení a zpomalení části spalných plynů. Starší a jednodušší konstrukce užívaly prostě kruhové ploché přepážky, vyspělejší pak měly přepážky kónické a s narůstajícími zkušenostmi a zejména technologickými možnostmi se tvar vnitřních přepážek a komor stával složitější a složitější, což na jedné straně zvyšovalo účinnost tlumičů a na straně druhé umožnilo postupné zmenšování jejich rozměrů a hmotnosti. Dnes jsou na trhu tlumiče určené pro malorážky (a dokonce i tzv. moderátory pro airsoft či vzduchovky), pro nejrůznější pistole a přes takřka všechny myslitelné dlouhé zbraně až po velkorážné odstřelovačky  v ráži .50 BMG.

Využití tlumičů v praxi. 

Po dlouhou dobu byly tlumiče hluku určené výhradně pro státní ozbrojené složky, zejména pak armády a i tam hlavně pro speciální síly. Tlumič byl považován za diverzní nástroj, jehož cílem bylo utajení činnosti jeho uživatele. Tento přístup spolu s popisovanou démonizací tlumičů ve filmech vedly k tomu, že trvalo skutečně velmi dlouho, než se tato užitečná zařízení dostala i ke střelecké veřejnosti. Nadále nicméně platí z hlediska použití rozdělení tlumičů na tlumiče pro vojenské účely a pak na ty pro sport či lov. Mnohde se tyto kategorie samozřejmě prolínají.

 Tlumiče pro ozbrojené složky jsou zpravidla určeny na samonabíjecí nebo plně samočinné zbraně, jsou na ně kladeny velmi vysoké nároky z hlediska univerzálnosti, odolnosti a životnosti, ale na druhé straně jsou také požadovány co nejlepší parametry, což může velmi výrazně navyšovat jejich cenu.

 Na druhé straně běžný civilní uživatel typicky vyhledává jednoúčelový produkt určený pro jeden druh střelby, a tudíž si může vybrat tlumič určený přesně pro jeho potřeby.

 V civilní sféře se čím dál více rozšiřuje užívání tlumičů hluku zejména pro lov. Lovecké zbraně jsou zpravidla velmi výkonné (opakovací nebo samonabíjecí) pušky, které  generují velmi vysoký hluk výstřelu. Již jeden výstřel z takové zbraně bez odpovídající ochrany sluchu může vést k nevratnému poškození sluchu jak střelce, tak jeho okolí – včetně loveckých psů. Užití tlumiče hluku při lovu je dnes naprosto běžné (a někde i povinné) v mnoha zemích.

Pro sport doposud tlumiče nebyly nikde vyžadovány, ale to se snadno díky neustále se zvyšující hustotě osídlení může  změnit. Např. ve Švýcarsku, kde je sportovní střelba z dlouhých zbraní součástí národní tradice a také jednou z povinností danou jejich branným systémem, je užití tlumičů hluku na puškách při těchto disciplínách naprosto běžné.

 Rozdělení tlumičů hluku dle konstrukčních odlišností
Byť principiálně jsou všechny tlumiče hluku výstřelu zařízení velmi podobná, jsou zde samozřejmě určité rozdíly, podle kterých se tlumiče mohou dále dělit:

  Montážní Rozhraní – úsťový závit nebo adaptér; tlumiče „našroubované“  napřímo na úsťový závit hlavně jsou logicky jednodušší a tedy i levnější; montážním adaptérem může být speciální tlumič výšlehu, kompenzátor nebo úsťová brzda, případně speciální adaptér ráže, resp. výkon náboje – malorážkové nebo pro velkorážné zbraně, může být i omezení pouze pro podzvukové laborace;  malorážkové tlumiče nemusejí zpravidla snášet velká namáhání ani teploty, tudíž mohou být vyrobeny z lehkých materiálů (slitiny hliníku, ale i karbon) a mohou být menší; tlumiče pro běžné náboje se středovým zápalem bývají zpravidla  multirážové, tedy pro určitou skupinu ráží (např. pro náboje se střelou ráže .30“), nicméně mohou se i zde vyskytnout speciální odlehčené tlumiče určené pouze pro užití střeliva s podzvukovými laboracemi (typicky třeba pro náboj 300 AAC Blackout / 300 Whisper)

Efektivita – hodnota útlumu             

technické parametry – rozměry, hmotnost; - zjednodušeně se dá říci, že čím větší, tím účinnější, ale zde hraje velkou roli vnitřní konstrukce tlumiče; hmotnost jde ruku v ruce s celkovými rozměry, ale také s použitými materiály – dnes je mnoho tlumičů vyráběno např. i z titanu

modularita – možnost individuálního uzpůsobení tlumiče různými přídavnými/odnímatelnými moduly

rozebiratelnost – možnost údržby; naprostá většina tlumičů pro velkorážné zbraně je dnes nerozebíratelná, maximálně je možné více či méně rozebírat kvůli čištění jejich montážního  rozhraní; naopak malorážkové tlumiče rozebíratelné většinou jsou, neboť se citelně zanášejí olovem a spalinami a je třeba je mechanicky čistit

určení – např. pro specifické zbraně (samonabíjecí pistole, samočinné zbraně atd.); u zbraní s pohyblivou hlavní (typicky samonabíjecí pistole výkonnějších ráží) se používají speciální, tzv. kinematické nebo impulzní tlumiče s pohyblivým montážním rozhraním, což je zpravidla prodražuje; pro moderní samonabíjecí a plně samočinné zbraně včetně kulometů se dnes konstruují tlumiče s nuceným (řízeným) výplachem, jež snižují působení tlaku na vnitřní mechanismy zbraně a snižují rychlost jejich pohybu.

STŘELIVO : SUPERSONIC versus SUBSONIC .

Správně česky tedy střelivo s NADzvukovou nebo PODzvukovou  počáteční  úsťovou rychlostí střely.  Každé těleso pohybující se atmosférou rychlostí vyšší, nežli je rychlost šíření zvuku, vytváří akustický jev zvaný sonický neboli nadzvukový třesk. Tento jev není jednorázový  (není to tedy jedna rána při překročení hranice rychlosti šíření zvuku, jak se mnozí nesprávně domnívají ), ale kontinuální jev a provází toto těleso po celou dobu jeho pohybu rychlostí vyšší než je rychlost šíření zvuku. Tato rychlost je závislá na mnoha vnějších vlivech, jako je hustota a vlhkost vzduchu, nicméně za obecně přijímanou hodnotu nadzvukové rychlosti se považuje údaj : 340 m/s. Vztaženo na problematiku střelby jde tedy o jev provázející vnější balistiku.

Nadzvukové jsou praktiky všechny kulové ráže pro dlouhé zbraně, a to včetně většiny malorážkových (22 LR. ) U krátkých zbraní mají rychlost vyšší než zvuk zejména běžně užívané náboje ráže 9 mm Luger,  jichž se problematika tlumičů týká asi nejvíce.

 Jak známo, rychlost střely je jedním z nejzákladnějších parametrů ovlivňující charakteristiku a tedy i použití toho kterého náboje. U naprosté většiny střeliva pro dlouhé zbraně je počáteční rychlost střel vyšší než rychlost zvuku minimálně dvojnásobně, výjimečně i trojnásobně. Z toho plyne,  že jakákoliv snaha o snížení rychlosti střel těchto nábojů pod hranici rychlosti zvuku povede k naprosté devastaci jejich balistických vlastností. Proto až na naprosté výjimky neexistují subsonické laborace v Evropě  běžně dostupných puškových nábojů (v USA se lze setkat i s podzvukovými laboracemi některých starších tradičních ráží, jako jsou např. 30-30 nebo 45-70) a pokud existují, jedná se zpravidla o speciální vojenské střelivo. Kromě limitně zhoršených balistických vlastností těchto nábojů ( nepoužitelnost pro lov. Dopadová energie střely je : ½ hmotnosti střely krát rychlost na druhou )  je navíc zapotřebí počítat zpravidla i s výrazně sníženou spolehlivostí u samonabíjecích či samočinných zbraní.

 Z výše uvedeného vyplývá, že naprostá většina tlumičů hluku pro dlouhé zbraně je určena pro střelbu s běžnými náboji v supersonických ( nadzvukových ) laboracích. Tlumič hluku pak snižuje úroveň hluku vznikající v rámci přechodové balistiky a slyšitelný nadále zůstává onen Sonický třesk provázející pohyb střely letící nadzvukovou rychlostí. I tak jsou hodnoty útlumu v zásadě tak významné, že se tlumiče i s běžnými, nadzvukovými náboji zcela běžně používají. Pokud je nějaký tlumič určen výhradně pro užití subsonického střeliva, musí to na něm být výrazně vyznačeno (např. SUBSONIC LOADS ONLY). Toto se ale dle našich znalostí týká aktuálně pouze specifické ráže 300 Blackout (300 AAC Blackout / Whisper).

Pro případně taktické využití je navíc třeba dodat, že sonický třesk nemá tzv. Dopplerův efekt, je slyšitelný prostě vždy jen jednou v určité vzdálenosti od ucha a tudíž nelze podle tohoto hluku určit směr a vzdálenost, odkud výstřel přišel. A dále pak je užití tlumičů hluku v ozbrojených složkách stále rozšířenější ne proto, že by tyto jednotky chtěly utajit vlastní střelbu (neboť jak jsme si již řekli, na takovou úroveň výstřel prostě utlumit nejde). Důvodem je zejména „nezahlušení“  sebe sama vlastní střelbou a možnost verbální komunikace i v průběhu bojového střetu.

U kterých ráží se tedy můžeme běžně setkat s tzv. Subsoniky:
  Pistolové – 22 l.r., 9 mm Luger, 40 S&W
Puškové – 300 AAC Blackout / Whisper, 308 Win., výjimečně 7,62 x 39 mm
Pistolové ráže standardně podzvukové – 6,35 / 7,65 / 9 mm Browning, 9 mm Makarov, 45 Auto

 Co tedy vlastně obnáší taková Podzvuková munice ? V čem se kromě počáteční rychlosti střely liší od standardní  laborace ? V zásadě zejména hmotností střely a z toho se odvíjí případně i tvar střely. Jestliže je výrobce střeliva limitován maximální počáteční rychlostí střely do 330-340 m/s, musí vzhledem k širokému rozpětí různých délek hlavní zbraní, pro něž bývají takové náboje určeny, náboje laborovat povětšinou na ještě nižší hodnoty. Energii předanou cíli pak lze dohonit – a to ještě jen částečně – jedině navýšením hmotnosti střely.

 U střeliva 9 mm Luger je nejběžnějším nábojem standardní laborace střelou o hmotnosti 7,5 – 8,0 g, jež 4“ hlaveň pistole opouští rychlostí kolem 360-370 m/s, zatímco podzvukové laborace mívají střely o hmotnostech od cca 9,0 gramů a rychlosti se pohybují kolem cca 310 m/s. Sice to na první pohled nevypadá na velký rozdíl, ale kinetická energie je v tomto případě u subsoniku zhruba o 20% nižší.

 Druhým faktorem je také změna tvaru střely. Vzhledem k pevně dané ráži a tedy i průměru střely, lze její hmotnost navyšovat jedině zvětšením objemu do délky. To pak znamená, že taková podzvuková střela puškového náboje má kromě třetinové počáteční rychlosti a tím výrazně snížené energie také úplně jiný balistický koeficient (zpravidla výrazně horší) a zcela odlišné balistické vlastnosti a změní se rovněž nastřelení zbraně. Realitou je, že dlouhé zbraně užívající střelivo s podzvukovými střelami jsou schopné jakž-takž  přesné střelby do zhruba 100 metrů, samozřejmě s výrazně menší dopadovou energií.

JAK  SI  VYBÍRAT  SPRÁVNÝ  TLUMIČ  ?

Tlumič hluku je třeba vybírat samozřejmě zejména  podle účelu pro který  má být použit a s tím je spojená zbraň,  na kterou  má být instalován.

 Na začátku tedy známe typ zbraně a její ráži a způsob instalace tlumiče. Nebudeme se zde zabývat různými kleštinami, závrty, drážkami a jinými nestandardními řešeními, základem zkrátka vždy bude úsťový závit na hlavni dané zbraně. Na tento závit můžeme instalovat tlumič přímo nebo přes nějaký adaptér. Pakliže požadujeme možnost ze zbraně střílet jak s, tak bez tlumiče hluku, volba nejspíš padne na nějaký adaptér. Na výběr jsou jednak tlumiče výšlehu nebo úsťové brzdy a pak třeba speciální nástavce (např. typický „trojzubec“ 3-Lug užívaný na zbraních značky H&K). Stanovením těchto dvou kritérií získáme okruh možných řešení a pak již vybíráme dle vlastností samotného tlumiče: Někoho zajímá hodnota útlumu, někoho co nejmenší rozměry nebo hmotnost, svou roli bude bezesporu hrát i cena atd.

 Co se výběru „ráže“  tlumiče týče, je třeba říci, že mnoho tlumičů je tzv. multirážových, neboť jsou dle průměru střely určeny pro celou skupinu ráží (nejrozšířenější jsou tlumiče pro pušky ráže .30“/7,62 mm a takto označený tlumič pak můžete instalovat na jakoukoliv zbraň v rozmezí ráží od 300 BLK po 300 WM). Bohužel aktuální česká legislativa vyžaduje označení tlumiče ráží,  případně všemi rážemi, takže naprostá většina výrobců či dovozců tlumiče značí jen jednou „hlavní“ ráží a je třeba se řídit materiály výrobce ohledně dalších možných ráží. JE také klidně možné (a je to zcela běžné) tlumiče použít i na menší ráže, než pro jaké jsou vyrobeny, pak je ale třeba počítat s nižší hodnotou útlumu (účinností). Mnohé ozbrojené složky takto používají například tlumiče pro ráži 338 Lapua Magnum i na zbraně 308 Win., mnozí lovci zase používají tlumič pro ráže .30“ i na kulovnicích ráží 6 nebo 6,5 mm atd.

 Vlivy tlumičů na zbraně :
Kromě samotné hlavní funkce tlumiče hluku, tedy snížení hlukové zátěže, se jejich užití může projevovat i dalšími jevy:

snížení zpětného rázu a zdvihu
 NĚKDY  i zlepšení seskupení  zásahů , někdy je to naopak.
posun středního bodu zásahu (nutné kontrolní nastřelení)
zvýšení počáteční rychlosti střely (zejména u kratších hlavní tlumič funguje částečně jako prodloužení hlavně)
zvýšené opotřebení hlavně
zvýšené namáhání a opotřebení pohyblivých součástí (u samonabíjecích zbraní)
vracení spalných plynů do tváře střelce
zvýšené znečištění zbraně
snížení spolehlivosti u samonabíjecích zbraní, zejména pistolí s uzamčeným závěrem

Podle tohoto seznamu se zdá, že převažují nevýhody nad výhodami, nicméně je třeba si říci,  že ne u všech zbraní a tlumičů se ty negativní vlastnosti výrazně projevují. Navíc se všechna tato negativa projevují zejména s narůstající intenzitou střelby, zejména pak u samonabíjecích či samočinných zbraní. Pro lovce či sportovce,  kteří  střílí z opakovací kulovnice , ať už na zvěř v honitbě  nebo  na terče na střelnici, jsou popsané negativní vlivy vzhledem k malému počtu ran, navíc vystřelených v dlouhém časovém intervalu, poměrně málo  registrovatelné.

A majitelé samonabíjecích  pušek  si  pak musí sami  zvážit, zdali případné snížení hlukové zátěže  vyváží možné negativní vlivy na jejich  zbraň i na  střelbu samotnou.

 

 

 

Tlumiče pro zbraně - BeeSilent - Long / Short
Tlumiče pro zbraně - BeeSilent - Long / Short
Tlumiče pro zbraně - BeeSilent - Long / Short
Diskuze je prázdná.
přidat příspěvek do diskuze